Wąsacz niebieski, czyli zbrojnik

Wąsacz niebieski, zwany także zbrojnikiem niebieskim to gatunek glonojada występującego często w akwariach. Ryba pochodzi z rodziny zbrojnikowatych. Jej oryginalne miejsce pochodzenia to dorzecza Amazonki, znajdującej się w Ameryce Południowej. Zbrojnik niebieski posiada dużą głowę i stosunkowo szerokie płetwy. Ubarwienie ryby jest ciemne – zazwyczaj szare lub brązowe, naznaczone jasnymi cętkami. Zbrojniki mieszą lekko ponad 10 centymetrów długości. Ryby te aktywne są w nocy.

Akwarystyka morska, słodkowodna, ozdobna, ryby

Akwarystyka staje się coraz częstszym zajęciem dla szerszego grona ludzi. Swoimi korzeniami sięga nawet starożytnych Chin, gdzie zakładano oczka wodne, w których hodowano zwierzęta i rośliny wodne. Życie morskich stworzonek od zawsze fascynowało ludzi, jednak stosunkowo niedawno stało się bardzo popularne. Ludzie coraz częściej decydują się na zakładanie akwariów, a w nich nawet i całych biotypów, jest to jednak nie jest to proste i zazwyczaj hodowcy zaczynają od prostych roślinek oraz rybek łatwych w hodowli.

Zbrojnik lamparci hodowla, informacje

Każdy hodowca rybek akwariowych marzy o tym, aby jego kolekcja rybek była ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Jednym z najczęściej polecanych gatunków jest zbrojnik lamparci, który osiąga dosyć duże rozmiary i cieszy oczy swoich właścicieli. Jest to ryba słodkowodna z rodziny zbrojnikowatych. Osobniki trzymane w akwariach osiągają rozmiary nawet do pięćdziesięciu centymetrów, natomiast w naturze można natrafić na zbrojniki o sześćdziesięciu centymetrach długości.

Ryby akwariowe hodowla, gatunki

Ryby akwariowe hodowane są w niewoli – czyli w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku, dzieła rąk ludzkich. Możemy je ozdabiać i aranżować w jakikolwiek sposób chcemy, dbając przy tym o potrzeby gatunków, jakie zamierzamy w nich umieścić. Niektóre rybki potrzebują sporej ilości roślin, inne preferują kamienne kryjówki, jeszcze inne – wolną przestrzeń, w której będą mogły szaleć bez ograniczeń. Akwarystyka nie jest wymysłem ostatnich lat, jako że rybki akwariowe hodowano już 2500 lat p.n.e.

Akwarium dla glonojada syjamskiego

Wśród ryb hodowanych w akwariach na uwagę zasługuje glonojad syjamski. Jest to ryba, która w naturze występuje zamieszkuje wody Azji Południowo-wschodniej. Można go więc spotkać w strumieniach i potokach, które płyną na terenie Tajlandii, Kambodży, Wietnamu lub Laosu. Ze względu na naturalne środowisko z którego wywodzi się glonojad syjamski w akwarium należy zapewnić mu temperaturą wynoszącą minimum 22 stopnie Celsjusza, ryba ta toleruje także wyższą temperaturę sięgającą 28 stopni.

Rybki akwariowe – jakie rybki do akwarium?

Dobór odpowiednich żyjątek do naszego akwarium jest niezwykle ważny. Hodowla rybek wcale nie musi być taka łatwa. Najważniejsze, by zakupić rybki o podobnych wymaganiach żywieniowych. Dla początkujących akwarystów najlepsze są rybki, które są łatwe w hodowli. Każdy jednak chce wybrać, te które będą się pięknie prezentowały. Początkujący akwaryści wybierają bardzo często gupiki pawie oczka, które są niezwykle łatwe w hodowli, przy tym pęknie się prezentują w akwarium i bardzo łatwo rozmnażają.

Pokarm dla rybek akwariowych – roślinny, żywy czy w tabletkach?

Musimy pamiętać, iż rybki, które znajdują się w naszym akwarium nie mają możliwości samodzielnie zdobywać pożywienia, tak też my musimy im go dostarczy. Częstym błędem, jaki popełniają młodzi i niedoświadczeni akwaryści jest nieprzemyślenie swojego wyboru rybek, które później karmimy tak samo. D akwarium należy dobrać rybki o podobnych nawykach żywieniowych, by nie było problemu z podawaniem im pokarmu. Każda rybka zjada Iny pokarm, jedna są takie, które można żywić tak samo. Warto dobrze przemyśleć wybór rybek, by nie zdechły nam w akwarium z głodu.

Filtry do akwarium wewnętrzne, zewnętrzne, małe, kubełkowe?

Odpowiednie dotlenienie wody w zbiorniku wraz z jedzeniem to bardzo ważne zagadnienia. Jeśli woda w akwarium nie będzie zawierała w sobie odpowiedniej ilości tlenu, to nasza hodowla rybek zdecydowanie nam nie wyjdzie. W małych akwariach nie zawsze potrzebna jest pompka napowietrzająca. Zazwyczaj wystarczają roślinki wodne, które za dnia produkują tlen. Jednak w nocy i one go pobierają, tak też odpowiednio Duży kontakt powierzchni wody z powietrzem jest bardzo ważny. Wymiana gazował zachodzi właśnie w tym miejscu. Ruchy wody w akwarium są bardzo ważne.

Co to jest akwarystyka? Świat rybek akwariowych

Zycie podmorskich stworzonek od zawsze fascynowało człowieka, a to za sprawą tego, że nie miał on możliwości całkowicie przyjrzeć się podwodnemu życiu. W ten sposób już w starożytnych Chinach bogaci ludzie tworzyli zbiorniki wodne, w których hodowali zwierzątka i roślinki wodna. Niekiedy trzymali je również w wazach dla ozdoby nudnych pomieszczeń. Dzisiaj coraz więcej osób zaczyna interesować się akwarystyką. Akwaria są bardzo popularne a roślinki i zwierzątka wodne stają się pasją coraz to szerszego kręgu ludzi.

Woda w akwarium – zielona, mętna, czysta?

Kiedy zaczynamy nasza przygodę z akwarium musimy odpowiednio wybrać rodzaj wody, w jakiej chcemy hodować nasze żyjątka. Rybek i roślinek nie da się zmienić i w jednym akwarium trzymać zarówno te słodkowodne jak i morskie. Wiadomo, ze akwarystyka morska jest trudniejsza, a to ze względu na to, iż woda do naszego akwarium nie może pochodzić z byle jakiego źródła i musi być odpowiednia dla naszych żyjątek. Zarówno roślinki jak i rybki morskie wymagają odpowiedniego stężenia sowi w wodzie.