Historia świnki morskiej

Świnka morska towarzyszy człowiekowi już od wieków. Kilka razy znaleziono nawet zmumifikowane świnki morskie. Zwierzątka te początkowo wyławiane były dla smacznego mięsa, z czasem jednak zaczęto je hodować dla przyjemności. Pochodzą one z Ameryki Południowej, gdzie dziś nie można już spotkać dziko żyjących tych zwierzątek. Obecnie te świnki morskie, które żyją na wolności są zdziczałymi potomkami rodzimych, które zostały stamtąd wyłapane. Początkowo wyłapywano świnki morskie, które miały niezwykłe ubarwienia.

Świnka morska klatka cena, wymiary, wyposażenie, piętrowa?

Przygotowanie mieszkanka dla świnki morskiej jest niezwykle ważne. Świnki morskie są zwierzątkami, które nie lubią podróżować i zmieniać miejsc, tak te zwarto oszczędzić dodatkowego stresu śwince i od razu umieścić ją w jej nowym mieszkanku. Tak też należy wcześniej odpowiednio przygotować dla niej miejsce. Na pewno przy tym zastanawiamy się, co lepiej wybrać dla naszej świnki morskiej, klatkę czy może akwarium. Wybór powinien paść tutaj na klatkę.

Co jedzą świnki morskie? Świnka morska karma i pokarm

Żywienie świnki morskiej nie jest trudne i raczej nie będziemy mieli z nim problemów. Jest to gryzoń wszystkożerny, a co za tym idzie nie będzie on gardził żadnym pokarmem. Jednak powinniśmy kontrolować dietę naszego pupila i to, w jakich ilościach będzie on jadł. Ważne by miał kilka posiłków dziennie, ze względu na to, iż nie jest dobrze by świnka morska zjadała za jednym razem dużo. Podstawą diety świnki morskiej powinno być siano, które dostępne musi być dla niej w każdej chwili, jako wyściółka mieszkanka. Poza sianem świnka morska powinna żywić się suchą paszą, którą bez problemu dostaniemy w sklepie zoologicznym.

Świnka morska hodowla czyli jak prawidłowo hodować świnkę morską?

Świnki morskie w hodowli chętnie się rozmnażają. Jeśli decydujemy się na zakup pary świnek morskich musimy się liczyć z faktem, iż nie będzie nam łatwo utrzymać wielu świnek oraz znaleźć im mieszkania. Również ciężko jest zapobiegać ciąży u samicy. Ruja występuje u świnek mniej więcej, co piętnaście dni, a ciąża trwa około sześćdziesięciu dni. Również zaraz po porodzie występuje ruja, więc i w tedy samica może zajść w ciążę o ile zostanie na czas pokryta przez samca. Nie jest to jednak zdrowe dl niej, gdyż wykończona jedną ciążą nie będzie miała siły na kolejną, a poza tym musi wykarmić i zaopiekować się młodymi.

Usposobienie świnek morskich

Świnki morskie są bardzo sympatycznymi stworzonkami, które już od wieków żyły w towarzystwie człowieka. Początkowo łapano e wyłącznie ze względu na smaczne mięso. Następnie natomiast zaczęto interesować się dziwnie ubarwionymi świnkami morskimi, które występowały na wolności. Nazwa tych przemiłych zwierzątek wywodzi się z ich pochodzenia. Do europy przywędrowały na statkach z dalekiego wtedy kraju, jakim była Ameryka Południowa. Nazwano je dlatego morskimi. Pierwszy człon ich nazwy wiąże się bezpośrednio z wyglądem tych zwierzątek.

Akcesoria dla świnek morskich nie tylko do klatki

Hodowla świnki nie jest trudna, jednak bardzo ważna jest klatka dla naszego pupila. Musi być ona odpowiednio wyposażona i mieć optymalne dla naszego zwierzaka rozmiary. Klatka powinna mieć długość około trzy razy większą od ciała dorosłej świnki morskiej, a szerokość równą mniej więcej dwóm długościom ciała świnki. Wiele osób przed zakupem mieszkanka dla swojej świnki morskiej zastanawia się, co jest lepsze klatka czy może akwarium. Odpowiedź jest prosta. To klatka zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Świnka morska rasy, charakter, cena, płeć, jedzenie, ruja i ile lat żyje?

Świnki morskie są ślicznymi zwierzątkami nieco z wyglądu przypominającymi znane zwierzęta gospodarce – świnie. Stąd wziął się pierwszy człon ich nazwy. Zwierzątka te wydają również odgłosy, które przypominają kwiczenie świń. Przybyły one do europy z Ameryki Południowej. Przewieziono je w te strony na statkach, gdzie spędzały bardzo dużo czasu. Stąd wzięło się „morskie”. Zwierzątka te początkowo wyłapywano ze względu na ich smaczne mięso, również dlatego je najpierw hodowano. Z czasem ludzie zauważyli niezwykle ubarwione zwierzaki, które żyły na wolności.

Ruja u świnki morskiej – porady

Często zakupujemy parkę świnek morskich, by rozmnożyć naszych pupili. Zdarza się jednak ze mamy z tym wielki problem. Świnki morskie w hodowli rozmnażają się łatwo o ile zapewnimy im odpowiednie warunki. Przede wszystkim ich zdrowie musi być nienaganne, a mieszkanko bezpieczne i przytulne. Zwierzaki te musza mieć spokój oraz optymalną temperaturę powietrza oraz wilgotność w swoim mieszkanku, by zdecydować się na potomstwo. Ruja u samicy występująco 15 dni, a ciąża trwa około 60 dni. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, to po około dwóch miesiącach możemy spodziewać się młodych.

Świnka morska – przywiązanie do klatki

Świnki morskie są zwierzątkami, które nie lubią podróżować i zmieniać swojego otoczenia. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, kiedy mamy zamiar kupić takiego właśnie zwierzaka. Musimy maksymalnie ograniczyć podróż naszego nowego zwierzątka. Najlepszym na to sposobem jest przygotowanie znacznie wcześniej mieszkanka. Najlepszym wyborem dla świnki morskiej jest klatka, której wymiary będą odpowiednie. Mieszkanko nie może być zarówno zbyt ciasne, jak i zbyt duże, by świnka morska czułą się w nim dobrze.

Świnka morska pielęgnacja, żywienie i opieka nad gryzoniem

Mieszkanko dla świnki morskiej jest bardzo ważne. Powinno być dla niej przede wszystkim wygodne i przyjazne. Musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza i być łatwe do utrzymania w czystości. Warto dlatego zdecydować się na klatkę, której długość będzie równa trzem długościom ciała dorosłej świnki morskiej, a szerokość dwóm takim długościom. Jeśli jednak nie mamy warunków, by naszego pupilka trzymać w tak dużym mieszkanku warto wybrać dwupoziomową klatkę.