Szynszyla górska czy szara? Szynszyla szara cena i ile żyje?

Szynszyla jest przemiłym małym gryzoniem, który coraz częściej jest spotykany w naszych domach. Szynszyle blisko są spokrewnione ze świnkami morskimi. Gryzonie te pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują suche i jałowe tereny Andów. Szynszyle są gryzoniami stadnymi i tak też żyją na wolności. Kupując więc szynszyla warto zakupić dwa, gdyż tylko wtedy zwierzątka te będą szczęśliwe. Warto zakupić dwa osobniki tej samej płci, by nie obawiać się o młode, które mogłyby się pojawić.

Szynszyla pokarm, co je (żywienie) i inne ciekawostki

Pokarm, jakim żywi się szynszyla jest bardzo sterylny. Żywi się ona prawie wyłącznie suchymi paszami, a to ze względu na to, w jakich warunkach żyje. Pustynne warunki uniemożliwiają rozwój innego przewodu pokarmowego u szynszyli, tak też musi ona się żywić suchymi częściami rośli, trawami oraz gałązkami krzewów. W hodowli nie możemy odstępować od naturalnego pokarmu naszego zwierzaka, by było ona zdrowy mi się dobrze czuł. Ważne jest tutaj, by odpowiednio podawać jedzenie szynszyli.

Ile trwa ciąża u szynszyli – poradnik szynszyla ciąża

Ciąża szynszyli jest niesamowicie długa jak na gryzonie, trwa około 111 dni, czyli mniej więcej szesnaście tygodni. Po tym czasie na świat przychodzą jednak w pełni ukształtowane młode, które już po godzinie biegają po klatce. W jednym miocie znajduje się od jednego do czterech młodych. Po około tygodniu małe szynszyle zaczynają jeść stały pokarm, jednak zbyt prędko nie należy ich rozdzielać matką. Powinny zostać z nią od 45 do nawet 60 dni. Zwierzątka te dojrzałość płciową osiągają po sześciu miesiącach. Żyją nawet do dwudziestu lat w hodowli, a na wolności do dziesięciu.

Szynszyla charakter, opieka, pielęgnacja, małe szynszyle są wspaniałe

Szynszyle to zwierzątka, które jeśli o nie dbamy nie powinny chorować. Jednak może się zdarzyć, ze nasz pupilek zapadnie na jakąś chorobę. Wtedy to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, by zdiagnozował chorobę i poddał naszego pupila odpowiedniemu leczeniu. Dla zdrowia szynszyli bardzo ważne jest pożywienie. To z jego powodu może wystąpić u naszego pupilka biegunka. Zazwyczaj jej przyczyną jest nieświeża woda albo spleśniała karma. W hodowli najczęściej występują u szynszyli zaparcia. Spowodowane są one przeważnie brakiem ruchu, który jest nieodłącznym elementem życia każdej szynszyli.

Uciążliwe zachowanie szynszyli

Szynszyle są prześlicznymi zwierzątkami, które do polski sprowadzono z Ameryki Południowej, gdzie żyją w naturalnym środowisku w Andach. Zamieszkują one suche terany i kryją się w grotach skalnych, czy też innych miejscach. Żyją stadnie. Szynszyle bardzo łatwo przyzwyczajają się za młodu do obecności człowieka. Jeśli w miarę wcześnie nie przyzwyczaimy ich do swojej obecności, to możemy mieć problem, że będą agresywne i będą gryzły. Jako zwierzęta żyjące w stadach, szynszyle nie czują się zbyt komfortowo w mieszkaniu, gdzie nie mają towarzysza do zabaw.

Co jedzą szynszyle – porady na temat żywienia

Żywienie szynszyli nie jest tak proste, jak żywienie chomików czy innych popularnych wszystkożernych gryzoni. Szynszyla ze względu na warunki, w jakich żyje w naturalnym środowisku ma specyficzne wymagania żywieniowe. Naszemu pupilowi powinniśmy podawać wyłącznie suchy pokarm, gdyż tylko takim odżywia się szynszyla na wolności. Soczyste trawy i rośliny mogą zaszkodzić temu gryzoniowi i spowodować różne choroby. Jego układ trawienny jest specjalnie przystosowany właśnie do trawienia suchych części roślin, gałązek i siana.

Szynszyl choroby i objawy – czy szynszyla jest odporna na choroby?

Szynszyle są zwierzątkami odpornymi na choroby, o ile je dobrze odżywiamy. Z tym niekiedy hodowcy mają problem i zwierzątka zaczynają chorować na przykład na biegunki. Choroba ta występuje na wskutek spożywania przez szynszylę nieświeżego pokarmu oraz wody. Warto wiec wymieniać wodę na świeżą w miarę możliwości jak najczęściej, pożywienie zaś zawsze należy sprawdzać, czy jest przydatne do spożycia, nieprzeterminowane i nie spleśniałe. Podawanie zbyt dużej ilości świeżej i soczystej trawy oraz innych można powiedzieć nie suchych pokarmów może grozić u szynszyli biegunką.

Problemy z hodowla szynszyli

Kluczowym elementem dobrej hodowli szynszyli jest jej żywienie. W gruncie rzeczy to od tego, co podajemy naszemu zwierzakowi zależy jak długo będzie żywił i w jakim zdrowiu. Bardzo ważne jest, by wiedzieć jak żyją na wolności te przemiłe stworzonka. W Ameryce Południowej w Andach nie ma możliwości, aby gryzonie te żywiły się soczystymi trawami, czy świeżymi roślinami. Muszą one zjadać suche gałązki, korzenie i trawy, wszystko jest bardzo sterylne a ich organizm doskonale przystosował się do właśnie takiego pożywiania.

Rozmnażanie szynszyli – porady

Jeśli w naszej hodowli chcemy rozmnażać szynszyle, to musimy pamiętać, że gryzonie te niechętnie akceptują nowych partnerów. Muszą się do nich wpierw przyzwyczaić, by zdecydować się na rozmnażanie. Z powiększaniem naszej szynszylej rodzinki nie ma problemu, jeśli zakupimy od razu zaprzyjaźnioną parkę. Jednak, jeśli dopiero po czasie decydujemy się na nową szynszylę do pary dla naszego pupila musimy mieć trochę cierpliwości. Zwierzątka te musza najpierw się polubić spędzając ze sobą wiele czasu, jednak w różnych klatkach.

Szynszyle – hodowla, a zdrowie

Zdrowie szynszyli zależy od sposobu hodowli. Zwierzaki te potrzebują odpowiedniej diety, która musi ściśle współgrać z ich trybem życia. Szynszyla musi mieć odpowiednio dużo miejsca w swojej klatce, by mogła biegać wspomagając w ten sposób trawienie, dzięki temu nie wystąpią u niej zaparcia, jeśli oczywiście będzie jadła siano oraz piła dostatecznie dużo wody. Każdą chorobo, na jaką cierpi nasz pupilek powinna być zgłaszana weterynarzowi, który zastosuje odpowiednie leczenie.