ryby

Ryby akwariowe hodowla, gatunki

Ryby akwariowe hodowane są w niewoli – czyli w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku, dzieła rąk ludzkich. Możemy je ozdabiać i aranżować w jakikolwiek sposób chcemy, dbając przy tym o potrzeby gatunków, jakie zamierzamy w nich umieścić. Niektóre rybki potrzebują sporej ilości roślin, inne preferują kamienne kryjówki, jeszcze inne – wolną przestrzeń, w której będą mogły szaleć bez ograniczeń. Akwarystyka nie jest wymysłem ostatnich lat, jako że rybki akwariowe hodowano już 2500 lat p.n.e.

Wówczas jednak zajmowano się przede wszystkim rybkami o niewielkich rozmiarach, nie było akwariów, dlatego ich domem stawały się niewielkie baseny znajdujące się przy ludzkich domostwach. Hodowano je przez wzgląd na kolorystykę, kontrastowość barw, ciekawe biologicznie kształty. Przede wszystkim trzymano ryby słodkowodne. Dopiero w miarę upływu czasu, kiedy technologia poszła zdecydowanie do przodu, zaczęto tworzyć znacznie większe akwaria – a w nich hodować o wiele większe gatunki, coraz więcej osób mogło się zatem pokusić również o ryby morskie.

Ryby akwariowe nie są naturalnymi mieszkańcami naszych klimatów. Głównie wywodzą się z gatunków, które na dziko żyją w wodach tropikalnych oraz subtropikalnych – na przykład przy dorzeczach Amazonii bądź oczkach wodnych zlokalizowanych w Afryce oraz wielu innych, również ciepłych i egzotycznych miejscach. Hodowcy preferują ryby, które dobrze i swobodnie czują się na ograniczonej, zamkniętej przestrzeni. Dlatego też wybierają gatunki mniejsze oraz charakteryzujące się ciekawą barwą. Niektórzy mogliby mieć pretensje – dlaczego zabiera się rybki z ich naturalnych środowisk i więzi w akwariach? Jeżeli jednak przyjrzymy się warunkom oraz poziomowi bezpieczeństwa możemy się zastanowić, czy rzeczywiście akwarystyka jest dla nich tak bardzo szkodliwa.

Najpopularniejszymi gatunkami są, od lat: gupiki, brzanki, bystrzyki, welonki, skalary, kiryski, bojowniki czy brzanki. Przy kupowaniu konkretnych rybek powinniśmy zawsze zaznajomić się z ich potrzebami oraz charakterem. Nie wszystkie gatunki będą do siebie pasować – w pewnych przypadkach mogą być względem siebie agresywne. Przykładem może być znany wszystkim akwarystom przykład bojownika – jest to piękna ryba, aczkolwiek absolutnie nie wolno chować jej wraz z drugim przedstawicielem jej gatunku.

Ma ona niesamowicie silny instynkt terytorialny i choć nie robi nic innym rybkom, to na „swojaka” może się rzucić. Kolejną rzeczą są warunki. Rybki wymagają różnej miękkości wody, jej PH, temperatury. W przypadku środowiska zbyt kwaśnego jedne rybki będą szybko zdychać, innym zaś będzie się żyło komfortowo. Dobieranie rybek na chybił trafił, ustalanie ogólnych warunków (czyli kupuję grzałkę, filtr i zobaczę, co się będzie działo), a następnie bezmyślne mieszanie gatunków może zakończyć się śmiercią wielu rybek. Jest to nie tylko okrutne względem nich, ale mało ekonomiczne – wydamy fortunę na rybki dla dziecka tylko po to, by zdechły one po kilku dniach i trzeba będzie kupić nowe? Nie warto eksperymentować.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *