york

Yorki szczeniaczki – urocze stworzonka

Yorki miniaturki to wyjątkowa rasa psów. Są bardzo ładne i urzekające. Na świecie mieszka mnóstwo ludzi, którzy je uwielbiają. Zanim jednak piesek urośnie, przebywa długą drogę, od której wszystko zależy. Ale od początku…

Jakie są szczeniaczki?
• Przede wszystkim warto wiedzieć, że pieski rodzą się ślepe i bezzębne. Po dziesięciu dniach życia otwierają oczka. Ząbki pojawiają się między trzecim a szóstym tygodniem życia.
• Młode szczeniaczki są całkowicie zależne od matki do końca trzeciego tygodnia. Karmione są pełnowartościowym mlekiem – bardzo bogatym w wartości odżywcze i witaminy. Dopóki karmienie się nie skończy, matka sprząta odchody jej dzieci. Przy końcu czwartego tygodnia życia, wprowadza się inne pokarmy.
• Kiedy szczeniaczki otworzą oczy, zacznie się poszerzać przestrzeń, w której żyją. Przestają już oddawać kał pod siebie. Wolą wyjść z przytulnego kojca i załatwić potrzebę fizjologiczną w innym miejscu. Na szczęście bardzo szybko się uczą, gdzie jest ich „ubikacja”.
• Bardzo ważne jest odrobaczanie szczeniaków. Chore maluchy słabo się rozwijają i poruszają. Dlatego też trzeba o tym koniecznie pamiętać! Pierwszy odrobaczanie powinno mieć miejsce w dziesiątym – dwunastym dniu życia piesków.
• Malutkie yorki gotowe są do oddania, kiedy skończą siedem tygodni. Nie jest to jednak przyjemny moment ani dla matki zwierzątek, ani dla właścicieli.

Czy małe yorki zawsze wychowuje się bezproblemowo?
Niestety nie zawsze wychowanie szczeniaczków jest proste i łatwe. Często zdarza się, że suka jest wycieńczona porodem i nie jest w stanie wykarmić swoich potomków. W takiej sytuacji właściciele muszą zacząć dokarmianie maluchów, a jednym zadaniem matki piesków jest opieka nad nimi. Bywają sytuacje, w których suka po prostu umiera. Zdarza się również tak, że suka jest pozbawiona instynktu macierzyńskiego. Wtedy również musimy sobie radzić sami. Wymaga to naszego poświęcenia, ogromnej ilości wolnego czasu i cierpliwości, ponieważ zastąpienie matki nawet psu, wcale nie jest prostym zadaniem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *